Download WAEC Timetable 2022/2023 for Phones and Pc | Original WAEC Timetable May/June Nigeria, Ghana, Gambia & Syria Leon

Download WAEC Timetable 2022/2023; today we are going to reveal to you a lot of things concerning this years waec timetable and we will show you below how to download it.

Do you know that you can now download WAEC Timetable for Phones and Pc? So even if your school is yet to release it to you, we will be the first to updates you because we receive first hand information. Don be surprise, most teachers gets waec timetable online here and give to you. After all the world has gone digital now.

WAEC May/June Timetable for Nigeria

Waec timetable is different for each country. Nigeria is one of the West African states that will be sitting for waec examination this year and their own unique timetable has been designed for them.

Not every subjects studied in Nigeria are being studied in Ghana, Gambia & Syria Leon okay? Here is another reason why this is so, the syllabus is different.

WAEC May/June Timetable for Gambia

Gambia waec timetable is a kind of timetable design for candidates who rside in Gambia. Gambia is also another West African state that is eligible to partake in this year’s waec examination. Candidates are advised to download only waec timetable for Gambia only.

Let us look at the last one on the list which is Syria Leon.

WAEC May/June Timetable for Syria Leon

If you are a candidates reading this article right now and you are from Syria Leon then this segment is for you. WAEC has issued out Syria Leon waec timetable for all those candidates who register for may/june waec examination this year.

It has been designed based on the syllabus and subjects at Syria Leon. Find out how to download below.

Download WAEC Timetable 2022/2023 for Phones and Pc

You are to use your android phone to download this waec timetable, if you don’t have an android phone then use mac or pc to download it

You cannot download waec timetable using a java phone or china phone. Plese kindly reach out to a café or where ther is computer service outlet and tell them to print it for you. Request for this timetable in your email and we will send it into your mail.It will be easier to print it from the above information guide.

How to Download WAEC Timetable May/June for Nigeria, Ghana, Gambia & Syria Leon in 2022/2023

You can download waec timetable using;

  1. Android phone
  2. Pc/laptop
  3. Email address
  4. Whatsapp etc

New WAEC Timetable 2022/2023

Monday 16th August To Friday 3rd September 2021 (1st, 2nd, and 3rd Project Options)

Basketry 3 (Project Work)
Ceramics 3 (Project Work)
Graphic Design 3 (Project Work)
Jewelry 3 (Project Work)
Leatherwork 3 (Project Work)
Picture Making 3 (Project Work)
Sculpture 3 (Project Work)
Textiles 3 (Project Work)

Friday 20th August 2021

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 13:30 hrs – 14:30 hrs (1hr)

Monday 23rd August To Friday 3rd September 2021.

Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)

Wednesday 1st September 2021

English Language 3 (Oral) 1st set 08: 30 hrs – 09: 15 hrs (45mins)
English Language 3 (Oral) 2nd set 09: 40 hrs – 10: 25 hrs (45mins)
Applied Electricity 2 (Essay) 11: 00 hrs – 12: 00 hrs (1hr)
Applied Electricity 1 (Objective) 12: 00 hrs – 13: 00 hrs (1hr)
Arabic 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Arabic 1 (Objective) 15: 00 hrs 15: 50 hrs (50mins)

Thursday 2nd September 2021

Sculpture 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Sculpture 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 20 hrs (50mins)
Financial Accounting 2 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 00 hrs (2hrs 30mins)
Financial Accounting 1 (Objective) 11: 00 hrs – 12: 00 hrs (1hr)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Forestry 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Forestry 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
French 2 (Essay) 14:00 hrs – 15:15 hrs (1hrs 15mins)
French 1 (Objective) 15:15 hrs – 16:15 hrs (1hr)

Friday 3rd September 2021

Metalwork 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 00 hrs (1hr 30mins)
Metalwork 1 (Objective) 10: 00 hrs – 11: 00 hrs (1hr)
Jewelry 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Jewelry 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 20 hrs (50mins)
Electronics 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Electronics 3 (Practical) 2nd set 12: 00 hrs – 15: 00 hrs (3hrs)

Wednesday 6th September 2021

Graphic Design 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Graphic Design 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 20 hrs (50mins)
Metalwork 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 11: 40 hrs (3hrs 10mins)
Metalwork 3 (Practical) 2nd set 12: 00 hrs – 15: 10 hrs (3hrs 10mins)
Auto Mechanics 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Auto Mechanics 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Thursday 7th September 2021

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Applied Electricity 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Applied Electricity 3 (Practical) 2nd set 12: 00 hrs – 15: 00 hrs (3hrs)
General Agriculture 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
General Agriculture 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)
Woodwork 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Woodwork 3 (Practical) 2nd set 12: 00 hrs – 15: 00 hrs (3hrs)

Thursday 8th September 2021

Music 3A (Aural) 08:30 hrs – 9:15 hrs (45mins)

Thursday 9th September 2021

Clerical Office Duties 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 40 hrs (2hrs 10mins)
Clerical Office Duties 1 (Objective) 10: 40 hrs – 11: 30 hrs (50mins)
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 00 hrs (2hrs 30mins)
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 14: 30 hrs 16: 00 hrs (1hr 30mins)

Friday 10th September 2021

Biology 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 10 hrs (1hr 40mins)
Biology 1 (Objective) 10: 10 hrs – 11: 00 hrs (50mins)
Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 14: 00 hrs 15: 00 hrs (1hr)
Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 15: 00 hrs 16: 00 hrs (1hr)

Thursday 13th September 2021

English Language 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
English Language 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)

Tuesday 14th September 2021

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Building Construction 2 (Essay) 11: 00 hrs – 12: 00 hrs (1hr)
Building Construction 1 (Objective) 12: 00 hrs – 12: 45 hrs (45mins)
Music 2 (Essay) 13: 00 hrs 15: 00 hrs (2hrs)
Music 1 (Objective) 15: 00 hrs 16: 00 hrs (1hr)

Wednesday 15th September 2021

Physics 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 00 hrs (1hr 30mins)
Physics 1 (Objective) 10: 00 hrs 11: 15 hrs (1hr 15mins)
Business Management 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Business Management 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)
Auto Mechanics 2 (Essay) 14: 00 hrs – 15: 30 hrs (1hr 30mins)
Auto Mechanics 1 (Objective) 15: 30 hrs – 16: 30 hrs (1hr)

Thursday 16th September 2021

Literature-In-English 2 (Prose) 8: 30 hrs – 9: 45 hrs (1hr 15mins)
Literature-In-English 1 (Objective) 9: 45 hrs – 10: 45 hrs (1hr)
Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs 30mins)

Friday 17th September 2021

Biology 3 (Practical) (Alternative A) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Woodwork 2 (Essay and Design) 14: 00 hrs – 16: 20 hrs (2hrs 20mins)
Woodwork 1 (Objective) 16: 20 hrs – 17: 00 hrs (40mins)
Clothing and Textiles 2 (Essay) 14: 00 hrs – 15: 30 hrs (1hr 30mins)
Clothing and Textiles 1 (Objective) 15: 30 hrs – 16: 30 hrs (1hr)

Monday 20th September 2021

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 00 hrs (2hrs 30mins)
General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) 14: 00 hrs – 15: 30 hrs (1hr 30mins)

Wednesday 22nd September 2021

Government 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Government 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)
Electronics 2 (Essay) 8: 30 hrs – 9: 30 hrs (1hr)
Electronics 1 (Objective) 9: 30 hrs – 10: 30 hrs (1hr)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Textiles 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Textiles 1 (Objective) 15: 00 hrs – 15: 50 hrs (50mins)
Management-In-Living 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Management-In-Living 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)
Thursday 23rd September 2021

Economics 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Economics 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)

Friday 24th September 2021

General Knowledge in Art 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 00 hrs (1hr 30mins)
General Knowledge in Art 1 (Objective) 10: 00 hrs – 10: 50 hrs (50mins)
Турewriting 1st set 8: 30 hrs – 11: 10 hrs (2hrs 40mins)
Typewriting 2nd set 11: 30 hrs – 14: 10 hrs (2hrs 40mins)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) 1st set 8: 30 hrs – 11: 15 hrs (2hrs 45mins)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) 2nd set 11: 45 hrs – 14: 30 hrs (2hrs 45mins)
Technical Drawing 2 (Essay) 14:00 hrs – 15: 45 hrs (1hr 45mins)
Technical Drawing 1 (Objective) 15: 45 hrs – 16: 45 hrs (1hr)

Monday 27th September 2021

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) 8: 30 hrs – 11: 15 hrs (2hrs 45mins)
Basketry 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Basketry 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 20 hrs (50mins)
General Agriculture 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
General Agriculture 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Foods and Nutrition 2 (Essay) 14: 00 hrs – 15: 15 hrs (1hr 15mins)
Foods and Nutrition 1 (Objective) 15: 15 hrs – 16: 15 hrs (1hr)
Picture Making 2 (Essay) 14: 00 hrs – 16: 00 hrs (2hrs)
Picture Making 1 (Objective) 16: 00 hrs – 16: 50 hrs (50mins)

Tuesday 28th September 2021

Christian Religious Studies 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Christian Religious Studies 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)
Islamic Studies 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Islamic Studies 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 20 hrs (50mins)
West African Traditional Religion 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 40 hrs (2hrs 10mins)
West African Traditional Religion 1 (Objective) 10: 40 hrs – 11: 30 hrs (50mins)
Chemistry 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Chemistry 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)

Wednesday 29th September 2021

Physics 3 (Practical) (Alternative B) 1st set 8: 30 hrs – 11: 15 hrs (2hrs 45mins)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) 2nd set 11: 40 hrs – 14: 25 hrs (2hrs 45mins)
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 11: 45 hrs – 14: 15 hrs (2hrs 30mins)
History 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
History 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)

Thursday 30th September 2021

Geography 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Geography 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)
Geography 3 (Practical and Physical Geography) 13: 00 hrs – 14: 50 hrs (1hr 50mins)

Friday 1st October 2021

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) 10: 30 hrs – 11: 30 hrs (1hr)
Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 14: 00 hrs – 15: 00 hrs (1hr)

Monday 4th October 2021

Social Studies 2 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Social Studies 1 (Objective) 14: 00 hrs – 14: 50 hrs (50mins)

Tuesday 5th October, 2021

Leatherwork 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Leatherwork 1 (Objective) 15: 00 hrs – 15: 50 hrs (50mins)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 1st set 8: 30 hrs – 10: 30 hrs (2hrs)
Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 2nd set 11: 00 hrs – 13: 00 hrs (2hrs)

Wednesday 6th October 2021

Integrated Science 2 (Essay) 8: 30 hrs – 10: 00 hrs (1hr 30mins)
Integrated Science 1 (Objective) 10: 00 hrs – 11: 00 hrs (1hr)
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Thursday 7th October 2021

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Forestry 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Forestry 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)
Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)
Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)
Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Animal Husbandry (Alternative A) 1 (Objective) 15: 00 hrs – 16: 00 hrs (1hr)
Friday 8th October, 2021

Physics 3 (Practical) (Alternative C) 1st set (2hrs 45mins)
Physics 3 (Practical) (Alternative C) 2nd set (2hrs 45mins)
Dagaare (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Dagbani (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Dangme (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Ewe (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Fante (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Ga (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Gonja (Elcctive) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Kasem (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Nzcma (Elcctive) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Twi (Asante) (Elcetive) 1 (Essay) 8: 30 hrs – 11: 30 hrs (3hrs)
Dagaare (Elective) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Daghani (Elective) 2 (Fssay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Dangme (Elective) 2 (Fssay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Ewe (Elective) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Fante (Elcctive) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Ga (Elective) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Gonja (Elcctive) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Kasem (Elcctivc) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Nzcma (Elcetive) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Twi (Akuapem) (Elcctive) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 30 hrs (2hrs 30mins)
Ceramics 2 (Essay) 13: 00 hrs – 15: 00 hrs (2hrs)
Ceramics 1 (Objective) 15: 00 hrs – 15: 50 hrs (50mins)

Share This:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Recommended For You

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open